Internetional Tennis Federation ITF swój przewodnik po oświetleniu kortów tenisowych zaczyna tak:
Dla kortów tenisowych krytych i zewnętrznych, dla których naturalne światło nie jest dostępne oświetlenie jest wymagane ponieważ:
- Wydłuża czas gry na korcie;
- Przyciąga większą ilość trenerów i zawodników;
- Powoduje wzrost przychodów za wynajem kortów.
Celem przy oświetleniu kortów tenisowych jest zapewnienie dobrej widoczności, umożliwiającej, zarówno uczestnikom jak i widzom, śledzenie gry oraz wyraźną widoczność piłki – niezależnie od jej położenia i prędkości. Stworzenie dobrej widoczności wymaga wystarczającego kontrastu pomiędzy obiektami i tłem, dobrego natężenia oświetlenia i równomiernego rozkładu światła na całej powierzchni gry.
Ważne jest, aby pamiętać, że projekt oświetlenia i montaż wymaga zaawansowanej wiedzy inżynierskiej i musi być przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów postępujących według wytycznych wymaganych przez władzę lub inne właściwe organy.
Ważne jest również, aby pamiętać, że ten przewodnik nie jest przeznaczony do zapewnienia porad i rozwiązań oświetleniowych w przypadku transmisji telewizyjnych, dla których wymagana jest wiedza specjalistyczna.
- Uwagi ogólne
Planując instalację oświetleniową, powinny być rozważone następujące zagadnienia:
- Przeznaczenie ośrodka – to będzie decydować o wymiarach kortów, natężeniu oświetlenia, równomierności, itp.
- Istotne wymagania rządowe i uprawnienia władz lokalnych.
- Instalacja i koszty bieżące, w tym koszty: konserwacji, wymiany źródeł światła oraz ogrzewania i klimatyzacji.
- Dostępność i koszt odpowiedniego źródła zasilania.
- Koszty utrzymania, w tym czyszczenie i naprawa opraw.
- Wpływ poświaty na innych.
- Standardy oświetleniowe
Niektóre krajowe stowarzyszenia i rządy ustanowiły różne wymagania co do wewnętrznego czy zewnętrznego oświetlenia i mogą korzystać z różnych jednostek miar. Jednak, jako że to przewodnik, poniżej przedstawiono minimalne standardy zgodnie z Normą Europejską do oświetlania obiektów sportowych, EN 12193: 2008, gdzie:
- Klasa I: zawody na najwyższym szczeblu krajowym i międzynarodowym (bez transmisji telewizyjnych) z wymaganiami dla widzów z potencjalnie odległymi miejscami do oglądania.
- Klasa II: konkursy średniego szczebla, takie jak regionalne lub lokalne turnieje klubowe. Obejmuje umiarkowane liczby widzów z miejscami o średnich odległościach do oglądania. Zajęcia treningowe zawodników wysokiego poziomu również mogą być zawarte w tej klasie.
- Klasa III: Niski poziom konkurencji, taki jak małe lokalne turnieje klubowe, które zazwyczaj nie zawierają widzów, szkolenia ogólne, zajęcia sportowe i rekreacyjne w szkołach.
Utrzymanie wartości
Natężenie oświetlenia instalacji będzie spadać w trakcie całego życia, głównie w wyniku zużywania się źródeł światła i opraw oświetleniowych (patrz punkt 7).
Średnie natężenie oświetlenia podane w tabeli 5.2 oraz 5.3 to wartości, poniżej których poziom natężenia oświetlenia nie powinien spaść podczas całego procesu eksploatacji instalacji.
Zazwyczaj współczynnik utrzymania jest określony w celu kompensowania starzenia się i zabrudzenia źródeł światła, odbłyśników oraz klosza. W przypadku braku odpowiednich informacji, zaleca się użycie współczynnika utrzymania 0,8.
- Światło niepożądane
Potencjalny wpływ wycieku światła z instalacji oświetlenia zewnętrznego na środowisko powinien być wzięty pod uwagę podczas projektowania instalacji.
W krajach, gdzie światło uciążliwe nie jest ujęte ustawowo, powinno się:
- Ograniczyć padanie światła na okoliczną zabudowę.
- Ograniczyć ilość jasnych opraw w polu widzenia (lub intensywność oprawy).
- Ograniczyć łunę (światło skierowane w górę).
- Ograniczyć wpływ światła na użytkowników dróg (TI).
- Montaż
- Konserwacja i koszty zmienne
Nowy system oświetlenia stanowi znaczną inwestycję. Gdy ta została wykonana, instalacja powinna być utrzymywana tak aby utrzymywała swoją funkcję przez wiele lat.
Oprócz kosztów instalacji (opraw i montażu), system oświetlenia będzie mieć bieżące koszty zmienne, które będą narastać wraz z upływem czasu. Zdając sobie z tego sprawę, w procesie projektowania należy przeanalizować następujące elementy:
- Początkowy koszt instalacji elektrycznej z wyłączeniem lamp.
- Koszt lamp.
- Szacowany czas pracy rocznie.
- Obciążenie systemu w kW (łącznie ze stratami w instalacji).
- Koszt energii elektrycznej za kWh.
- Ilość wymian źródeł światła w założonym okresie.
Strumień światła emitowany przez lampy zmniejsza się w czasie gdy poszczególne elementy zużywają się. Warto też pamiętać, że wydajność jest zmniejszona przez brud i kurz. Okresowa konserwacja lamp i opraw obejmuje czyszczenie i jest konieczna aby zapewnić, że instalacja nadal spełnia założenia projektowe w sposób jak najbardziej sprawny i ekonomiczny.